Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis - darzelis
Kontaktai

Taikos 130g
LT-05226, Vilnius
Tel./faks. (8 5) 2419212

Vabzdžių namai

EDUKACINĖ ERDVĖ  "VABZDŽIŲ NAMAI"

 

Vabzdžių namai arba viešbučiai (angl. insect hotel) ypač populiarūs užsienio šalyse ir yra įrengiami parkuose, botanikos soduose, privačiose valdose kaip gamtosauginė ir edukacinė priemonė. Jų tikslas – ne tik apsaugoti biologinę įvairovę, kuri sparčiai nyksta dėl žmogaus veiklos, bet ir padėti geriau susipažinti su vabzdžių gyvenimu, vieta ir funkcijomis ekosistemose.

Vabzdžių viešbučiams naudojamos įvairios gamtinės medžiagos: medžių kaladėlės, seni kelmai, šakos, nendrės, šiaudai, kankorėžiai, lapai, žievė ir pan. Keraminių vamzdžių, čerpių bei plytų ertmės ir plyšiai taip pat gali suteikti saugų prieglobstį vabzdžiams. Šiuose įdomiuose statiniuose gali apsigyventi pavieniui gyvenančios bitės, kamanės ir parazitinės vapsvos, drugeliai, patys įvairiausi plėšrūs ir medienoje gyvenantys vabalai, šimtakojai. Medienai pūvant, vieni tą namelį paliks, bet atsikraustys kiti, tad viešbučio „gyventojai“ nuolat keisis, kaip ir tikrame viešbutyje – pagyvena vieni, vėliau įsikuria kiti. Vieni čia maitinasi, kiti slepiasi ar žiemoja, treti dauginasi.

Žaliųjų edukacinių erdvių vienas iš pagrindinių tikslų - vaikų ugdymas ir gamtos pažinimo skatinimas. Darželio kieme įrengtas vabzdžių namelis yra puiki gamtosaugos ir edukacijos priemonė.

      Uždaviniai:
  •   Susipažinti su vabzdžių įvairove bei jų gyvenimo modeliu;
  •   Supažindinti su vabzdžių vieta ir funkcijomis ekosistemoje.

Daugelis vaikų niekada nebuvo girdėję apie vabzdžiams skirtus namelius, todėl jiems buvo labai įdomu sužinoti, kokie gyvūnai juose gali apsigyventi ir kodėl namelių plyšiuose yra skirtingos gamtinės medžiagos. Vabzdžių namelio ertmės užpildytos nendrėmis, bambukais.

Vaikai su dideliu susidomėjimu lankosi prie vabzdžių namelių, stengiasi įžvelgti jų gyventojus, tyrinėja, iš kokių medžiagų jie padaryti. Tai puiki priemonė gamtamoksliniam ugdymui, nes:

  • padeda suvokti, kad greta mūsų gyvena įvairūs gyvūnai, kuriems galime pagelbėti;
  • vaikai gali geriau susipažinti su vabzdžių gyvenimu;
  • sužinoti, kokia vabzdžių nauda.

Įrengtas vabzdžių namelis ne tik apsaugo bei gausina biologinę įvairovę, bet kartu atlieka ir edukacinę funkciją. Vabzdžių nameliuose tarsi pateikiamas sumažintas vabaliukų gyvenimo gamtoje modelis. Todėl vaikai gali stebėti šio namelio gyventojų gyvenimą, taip pat atrasti dar niekada nematytą vabzdį. Namelis pasitarnaus ne tik vabzdžiams, bet ir prisidės prie visuomenės pajautos gamtai ugdymo.

 

 
20210630_vabz2.jpg

 

 

© 2010 Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis - darzelis. Visos teisės saugomos.